Система влади в Україні працює не в інтересах народу…

Про це та інше кандидат на посаду Президента України, політик, громадський діяч, економіст, правник Олександр Михайлович Ващенко розповів у інтерв’ю порталові “Воля народу”:

В Україні має постати провідна патріотична сила, яка стане провідником влади народу.

Олександр Ващенко, кандидат в Президенти України

Ви є Головою правління громадської організації «Влада народу». Коли вона створена і яка головна мета її діяльності?

–  У 2005 році у нас з моїми однодумцями виникла думка, що для ефективного ведення нашої громадської роботи нам потрібна громадська організація. Основна ідея цієї організації – це реалізація 5-ї статті Конституції (про народовладдя). На підставі рішення однодумців тоді був створений виборчий блок «Влада народу», який об’єднав три партії. У складі цього блоку ми у 2006 році пішли на вибори.

Ви також є Президентом міжнародного центру економіки і права. Очевидно, знання у сфері економіки і права спонукали Вас до активних громадсько-політичних дій, до встановлення конституційного ладу в державі через закріплення за народом влади і національної власності. Адже цю проблему найбільше мають розуміти правники та економісти.  

–  Сьогодні всі ми бачимо ситуацію, в якій опинився народ. Тепер ми вимушені самі реалізовувати те, що за Конституцією давно мали зробити органи влади. Провідником народу є не ті люди, які мали б нести цю ідеологію. За рахунок всякого роду маніпуляцій до управління державою приходять ті, які лише формально називають себе представниками народу. Це результат недосконалої законодавчої бази, виборчої системи. Механізми маніпуляції народом залишаються такими ж, як і 27 років тому. Це призвело до того, що ми як народ втратили можливість формувати органи влади і, відповідно, реалізувати ті першочергові задачі, які потрібні для народу, для держави. Саме тому, як я вже казав, ми з однодумцями і створили ще 14 років тому блок «Влада народу». Певних позитивів ми досягли, але перебороти ту виборчу систему ми не змогли. Усе вирішувалось не тими, хто голосує, а тими, хто рахує.

Чи були у Вас однодумці з кола інших політичних сил?

–  На словах  усі погоджуються, а насправді дії політсил координуються купкою багатіїв, які мають ресурс для того, щоб заохочувати людей у виборчих процесах як найманців. Тому згуртування здорових сил залишається великою проблемою.

«Влада народу» – це не просто вдала назва. Це термін, який, власне, і означає демократію – народовладдя. А що для Вас «демократія»?

–  Я вважаю, що демократія повинна мати свій формат, а саме – формат прийняття рішень на користь народу більшістю рівноправних членів (суб’єктів) суспільства. А що ми маємо? У нас настільки розділений на прошарки народ, що про готовність говорити про істинну демократію – передчасно. Я вважаю, що голос академіка і голос простого робітника повинні відображати сутність їхнього досвіду і бути складовими колективної волі народу. Ми повинні досягти такого рівня, коли у нас не буде ні жебраків, ні людей неосвічених, а буде звучати спільний голос розумних людей. Сьогодні, на жаль, цього нема. Повинна бути провідна патріотична сила, яку очолюють люди з певним інтелектуальним потенціалом, спроможні донести до всіх прошарків населення переможні ідеї облаштування суспільства. Відповідно і наша громадська організація «Влада народу» для підвищення результативності донесення таких ідей до народу має намір трансформуватися у політичну партію.

Партія має успіх тоді, коли вона виражає волю народу. До речі, саме так («Воля народу») називається наш громадсько-політичний портал. Є відомий крилатий вислів: “Voluntas populi suprema lex” («Воля народу – найвищий закон»)…  

–  Найголовніше, щоб народ став реальним генератором цієї волі. Ми ж бачимо, що через розпорошення суспільства на різні громадсько-політичні, ідеологічні та інші прошарки дуже складно виражати колективну волю народу, яка була б на користь самого народу. Сьогодні від імені народу генерується воля на користь певних політичних груп, які насправді є політично-фінансовими угрупуваннями. Створюється ілюзія народного волевиявлення, псевдореалістичний міф, який усіма засобами насаджується суспільству.

Наш народ це розуміє. Згідно із соцопитуваннями, понад 70% українців вважають, що держава рухається не туди…

–  Розумієте, яка ситуація: всі політичні сили, які сьогодні є в Україні, зорієнтовані на певну персону. Я започатковую рух по створенню ідеологічної партії, в якій партійний лідер не буде ключовою фігурою. Якщо знайдеться лідер, який керуватиме партією краще за мене, я сприйму це із задоволенням. Ні в якому разі політичні партії не повинні бути прив’язані до персоналій. А сьогодні, як бачимо, іншого немає.
Наша нова партія має бути не просто більш демократичною за інші, а демократичною по суті. У нас буде створена політрада, в яку увійдуть досить потужні політики. Ми почнемо з президентської кампанії, далі – рухаємося на парламентські вибори. Зараз ми формуємо цю політичну силу, основа якої вже є. Залишилося вирішити низку організаційних питань.

А як Ви прокоментуєте резонансні політичні реалії сьогодення? Наприклад, ситуацію, коли Конституційний суд визнав незаконне збагачення законним, тобто фактично легітимізував його?  

–  На сьогодні багато чого протиправно легітимізовано. Але це буде переглядатися у форматі нового складу Верховної Ради. Ми зараз не повинні втрачати час, аналізуючи те, що зроблено попередниками і занурюючись у те нечисте середовище. Для цього вже у новій Верховній Раді буде створений Комітет, який проведе перевірку усього, що зроблено за 27 років. Туди будуть залучені найкращі незалежні фахівці, і ми отримаємо об’єктивну картину. Якщо говорити про останнє рішення Конституційного суду, то воно відображає суть системи, яка створювалась 27 років. Ця система не працює в інтересах народу, держави. Вона працює в інтересах персоналій органів влади. А органи влади відірвані від народу. І те, що ми спостерігаємо таку однобокість їхніх дій, є наслідком усього попереднього періоду державного управління. І це не підлягає реформуванню. У нас і реформувати-то нічого! Нам потрібно просто будувати нове і одразу заміщувати старе, яке повинно відійти в минуле. Якщо аналізувати ті помилки керманичів, які були у свій час (сьогодні, вчора, позавчора), ті брехливі заяви і обіцянки, які не були реалізовані, то це не дасть очікуваного результату для суспільства. Натомість отримаємо більш напружену політичну ситуацію. А в результаті потрібні для народу рішення будуть відсунуті на пізніший період. Тому і потрібно сформувати політичну силу, яка заявить про себе, прийде у Верховну Раду, матиме підтримку у народу. І вже у парламенті, маючи легітимний мандат, ця політсила генеруватиме рішення щодо зміни цієї системи.

Відчувається, що Ви, один з небагатьох кандидатів у президенти – досить глибоко розібралися у питанні територіальних громад України та їх значенні у структурі народовладдя. Адже мало хто говорить, що децентралізація в Україні здійснюється неправовим шляхом: територіальних громад як суб’єктів не існує. Існує всевладдя рад – органів місцевого самоврядування, не підконтрольних тергромадам…  

– Це якраз є свідченням того, що нам нав’язують хибний шлях до демократії. У нас територіальні громади очолюють не висунуті народом достойні люди на місцях, а лідери певних формувань, причому (м’яко кажучи) не завжди законних. Деякі ОТГ у нас очолюють лідери ОПГ (з російської – «организованные преступные группировки», – Ред.). Це нікуди не годиться! І взагалі, об’єднані територіальні громади (ОТГ) – неконституційні, бо немає створених правовим шляхом первинних територіальних громад. Органи місцевого самоврядування не підконтрольні територіальним громадам: відірвані від них. Діє принцип: розділяй і «властвуй»! Змінити таку систему зможе потужна, сконцентрована, позитивна політична сила, яка створить фракцію в парламенті. Ми повинні об’єднатися і навести порядок в державі. А далі, по мірі розвитку суспільства – формувати всі демократичні інститути. Повторюю: партія, як один із демократичних інститутів, не може будуватися на авторитеті одного лідера, тим більше, коли він же є головним інвестором цієї партії як політично-фінансового проекту. Політику сьогодні використовують, як бізнес-інструмент для власної наживи.

У своїй програмі Ви виступаєте за створення Української Народної Республіки. Що Ви при цьому маєте на увазі: побудову республіки, народної за суттю, чи просто віддаєте данину традиціям історичної УНР 1917-1920 років?

–  Ми намагаємося сконцентрувати весь найкращий досвід з минулого і перенести його у сьогодення. В наших планах ми єднаємо все найкраще: від Михайла Грушевського до наших днів. Одночасно ми маємо використати досвід передових європейських держав, які успішно досягли високого рівня розвитку. А уроки, надбання, традиції наших історичних попередників залишаються платформою для наших планів на майбутнє. Тобто ми беремо на озброєння всі позитивні досягнення цивілізації. Але при цьому ми не повинні нікуди «бігти»: ні в Росію (як було раніше), ні в Європу. Нам потрібно схаменутися, залишитися українцями, навести порядок у своєму домі – у своїй Україні. Нам потрібно стати заможними і вірними ідеї нашої України і рухатися в Європу в УКРАЇНСЬКОМУ форматі. Давайте станемо Українцями! Лише тоді ми спільно спроможні знайти стратегічне вирішення всього комплексу проблем, які накопичилися. Першим кроком має стати суттєвий прорив у бік економічного розвитку. Якщо будуть сформовані органи влади, яким довірятимуть інвестори, ми зможемо перейти від формату запозичень до формату інвестицій. Інвестори будуть зацікавлені вкладати кошти в Українську економіку, отримуючи прибуток від реалізації проектів в Україні. Я бачу перспективу, насамперед, у реалізації інфраструктурних проектів: будівництво нових транспортних коридорів, аеропортів, аерохабів, (перевантажувальних транспортних вузлів. – Ред.), технопарків, модернізація портів. Це основа для розвитку економіки.

Власне, для реалізації цих планів Ви і йдете в президенти…

–  Так.

А як Ви оцінюєте свої шанси?

– Моя  мета в політиці – все, що я напрацював протягом життя, віддати нашій державі, нашому народу. Я такий же громадянин держави, як і мільйони українців. А це мій перший серйозний крок у політику. Наміри були давно, але вони були ситуативні. Тепер я твердо вирішив: треба діяти. Найперше, нам потрібно об’єднатися навколо спільної мети… Сьогодні у мене є команда, яка зможе реалізувати задумане. Це і є фундамент для майбутньої політичної роботи. Якими будуть результати виборів? Подивимось. Сподіваюсь, про наші успіхи розкажу вже в одному з наступних інтерв’ю (посміхається). Підкреслюю: я простий громадянин, який взяв за мету об’єднати навколо себе людей для реалізації 5-ї статті Конституції України.

Ви продовжуватимете цей шлях на парламентських виборах, які теж не за горами?

– Так, з партією, з командою ми продовжуватимемо цей шлях. На президентських виборах люди зможуть оцінити мою програму. Якщо програма кандидата буде близькою і зрозумілою людям, то той кандидат може мати серйозну політичну перспективу. Я роблю перші кроки в цьому, розуміючи, що є рейтингові кандидати, які не один десяток років у «політиці». Слово «політика» я ставлю в лапки. Народ на виборах має ці лапки прибрати, щоб у Верховній Раді були справжні представники народу – з ідеологією, не заангажовані, які не мають перед кимось фінансових зобов’язань, а просто хочуть побудувати нову державу. Саме нову державу: нам не треба нічого реформувати, бо (як я вже казав) нема чого реформувати. Це все одно, що модернізувати старий, заржавілий автомобіль. Нам потрібно змінити систему по своїй суті. Для цього, насамперед, потрібно підняти економіку, сконцентрувавшись на порядності в парламенті, в уряді, щоб прийшли інвестори і сказали: «Так, ми цій команді довіряємо. Ми готові інвестувати у вашу економіку». Така потужна команда у Верховній Раді має складатися з людей, які за 27 років не зламалися і не пішли хибним, продажним шляхом.
Найголовніше завдання сьогодні – об’єднатися для розбудови України, нової системи управління. Потрібно показати суспільству приклад дій, спрямованих на розвиток держави. Тоді за нас нічого не будуть вирішувати треті держави, і у всіх сферах ми зможемо гідно відстоювати національні інтереси України.

Інф. порталу “Воля народу”